W tym tygodniu uruchomiono miejski magazyn do dostarczania paczek za pomocą elektrycznych rowerów towarowych pod nazwą Depot.Bike.

Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na Cargo Bike Festival, do tej pory dołączyło 7 firm logistycznych: DHL Express, Dachser, PPL, DPD, GLS, MessengerCZ i Rohlík.cz (największy internetowy sklep spożywczy w kraju), a cztery kolejne chcą rozpocząć dostawy rowerów elektrycznych w styczniu 2021 roku.

Idea miejskiej przechowalni rowerów opiera się na potrzebie szybko rosnącej liczby dostaw przesyłek przez firmy transportowe. To równie ważne z perspektywy podejmowanych decyzji władz miejskich w celu odciążenia przestrzeni publicznej, zwłaszcza w centrum miasta.

Rada Miasta podjęła decyzję o realizacji projektu w czerwcu ubiegłego roku. Zadanie zostało zakończone w ciągu 3 miesięcy. Zajezdnia znajduje się w samym centrum miasta, przy stacji metra Florenc, na miejscu, które wcześniej było prywatnym parkingiem na około 30 samochodów. Całość jest ładnie zabezpieczoną bryłą mostu przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych. Zajezdnia oferuje również ogrzewane zaplecze dla kurierów, w tym aneks kuchenny i prysznice, uniwersalną stację ładowania rowerów elektrycznych oraz stację serwisową.

Projekt pilotażowy jest planowany na 6 miesięcy i będzie regularnie oceniany. Wiosną 2021 roku planowane jest rozszerzenie usług o centrum logistyczne wyposażone w automatyczne paczkomaty i punkty odbioru. Drzwi będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych światem elektrycznych rowerów cargo. Obecnie można zobaczyć ponad 10 różnych typów tej tętniącej życiem kategorii e-rowerów.

Jeśli operacja zostanie uznana za sukces przez firmy logistyczne i Urząd Miasta, zarząd miasta rozważy wprowadzenie ograniczeń dla samochodów dostawczych w historycznym centrum Pragi.

Zajezdnię miejską organizuje ekolo.cz – czeski pionier lekkiej mobilności elektrycznej. Więcej informacji i zdjęć dostępnych jest na www.depot.bike oraz na Cargo Bike Festival.

Logistics depot for e-cargo bikes opens in Prague | International Cargo Bike Festival

https://www.depot.bike/